..ОТ ЧИТАЛИЩЕТО ЗА ЧИТАЛИЩАТА...
ЕЛЕКТРОННО СПИСАНИЕ ЗА ЖИВОТА И ДЕЙНОСТТА, ИСТОРИЯТА, ПРОБЛЕМИТЕ И РАЗВИТИЕТО НА НАРОДНИТЕ ЧИТАЛИЩА. ТОВА Е МЯСТОТО, КЪДЕТО ДА ПОБЛИКУВАТЕ ЛИТЕРАТУРНИ, КРАЕВЕДСКИ И ЕТНОГРАФСКИ ТЕКСТОВЕ.

ЗАБРАНЕНО ЗА ПОЛИТИКА !

СТАНИ АВТОР! РАЗКАЖИ ЗА ВАШЕТО ЧИТАЛИЩЕ!

СТАНИ АВТОР! РАЗКАЖИ ЗА ВАШЕТО ЧИТАЛИЩЕ! НАПРАВИ НИ СЪПРИЧАСТНИ КЪМ ПРОБЛЕМИТЕ И УСПЕХИТЕ!

Ако искаш да станеш автор изпрати писмо на имейл адрес

вторник, април 26, 2011

Групата за автентичен фолклор от с.Пещера обл.Перник на фестивал в столицата




Групата за автентичен фолклор към Народно читалище "Крюгер Николов - 1922" от с.Пещера общ.Земен обл.Перник ще вземе участие на фестивала за автентичен фолклор "Софийска пролет" на 30 април 2011г.Ръководителят на групата Стоян Стоянов каза,че самодейците отиват да показат традицийте и обичайте от Средна Западна България и по точно от родното им село ,а именно ще покажат обичая "Китене на бошча"
Фолклорната група на село Пещера съществува от 1958г. представя песни и обичай от Шопския и Граовския регион,Носителка е на много награди от национални и международни фестивали.
След представянето си на столичния фестивал,самодейците от с.Пещера ще отпътуват на фестивал в Драгоман,а след това им предстои тежката задача да подготвят Второто издание на фестивала на сватбената обредност който се провежда в с.Пещера

четвъртък, април 21, 2011

„ЧЕРВЕН, ЧЕРВЕН ВЕЛИКДЕН“

Източник: Мироглед – Актуалното за Перник и региона
Снимки: Таня Николова – секретар на НЧ "св. Климент Охридски” с. Долни Раковец, Радомирско 
 В конкурса „Червен, червен Великден“ , организиран от Народно читалище „Отец Паисий” с. Извор, Радомирска община взеха участие над 20 читалища.
На площада в Извор се събраха стотици местни жители и самодейци от читалища в Радомирска, Пернишка и Бобовдолска общини. Повече от 20 читалища, дневният център в Извор и ОУ „Хр. Смирненски” в Радомир бяха подредили щандове с изработени от майсторките на традиционни сладкиши и Великденски деликатеси козунаци, кукулници, писани яйца, сладкиши, приготвяни за най-светлия християнски празник. Самодейките бяха облечени в народни носии, а децата от фолклорните колективи на читалището в Извор повече от час пяха и танцуваха на сцената в центъра. След тях с народни песни зарадваха многобройните посетители на празника изпълнители от читалищата, участници в конкурса.

По стародавна традиция отец Иван Алексов освети празничните трапези, а гости на невероятно красивия празник бяха кметът на Радомир Красимир Борисов и заместникът му Евдокия Асенова, Милчо Георгиев хореограф от Перник, кметове от селата участници.
Компетентно жури, ръководено от историкът етнолог Симеон Мильов оцени най-добрите като това бяха колективи, спазили стародавните традиции. Всички участници получиха грамоти и плакети от организаторите- община Радомир, кметството и читалище „Отец Паисий” в Извор.
Награди:
За общо представяне На първо място бе класирано читалището в село Копаница, община Радомир. Участниците получиха грамота, плакет, сувенири и златно яйце. Втори в конкурса със сребърно яйце са самодейците от село Долни Раковец, Радомирско, а трети с бронзово яйце- читалището в Калище, община Ковачевци.
Специалната награда на кмета на Радомир спечелиха читалището в Бобовдолското село Мламолово и читалище Извор.
За кукулници бяха отличени читалищата в Кладница, Владимир и Пещера.
За яйца, оцветени с природни материали- читалищата в Копаница, Пещера и Мламолово, а за яйца, оцветени по новите технологии наградите спечелиха ОУ „Хр. Смирненски” в Радомир, читалищата в кв. „Върба” на Радомир и село Червена могила. Журито оцени най-високо козунаците на Долни Раковец, Дебели лаг и Пещера.


понеделник, април 18, 2011

ПАЗИТЕЛИ НА ТРАДИЦИЯТА



И тази година, на Лазаровден страната ни на шир и длъж бе огласена от пролетните песни на лазарките, благославящи с песен за здраве, живот, щастие и любов. За пореден път Народните читалища се изявиха като пазители на родната традиция и доказаха, че под пепелта жаравата е жива.Народно читалище „Христо Ботев” с.Зараево Поповско, Народно читалище „Развитие 1904 гр. Търговище кв. Въбел , Народно читалище „В. М. Гаршин 1902” с. Светлен, Поповско, Народно читалище „Христо Ботев 1928” с.Солетово, Карловско, Народно читалище „Искра 1928” с. Цар Самуил, Народно читалище „Зора” Кюстендилско, Народно читалище "св.Климент Охридски" с.Долни Раковец, Радомирско и много други, за които ни липсва информация отново на пук на всички, които злословят и опявят читалищата, за пореден път доказаха че са основния пазител на традициите и основния двигател в усилията да се да се внесе лъч топлина в суровото ежедневие на отрудените хора от села и градове.

ЛАЗАРОВДЕН В ЯБЪЛКОВО, КЮСТЕНДИЛСКО

Народно читалище „Зора” с. Ябълково проведе за пореден път лазаруване в селото. Група от 14 момичета на възраст от 3 до 14 години за трета поредна година лазаруваха, като момичетата изпълниха много лазарски песни, танци и специални наричания, към домакините. Тази година момичетата от Ябълково посетиха повече от 100 къщи и зарадваха с изпълненията  си всички жители и гости на селото. Най-щастливи  бяха трите най-малки участнички, тригодишните Божидара Бисерова, Габриела Юлиянова и София Ивайлова, които участваха за първи път.

„ОТ ЦВЕТНИЦА ДО ВЕЛИКДЕН” В ГЕНЕРАЛ ИНЗОВО



Текст Жана Николова
Повече от 6 часа продължи 12-то издание на общинският празник на хармонията и красотата „От Цветница до Гергьовден” в с. Генерал Инзово, община „Тунджа”.
Над 30 колектива, много индивидуални певци и инструменталисти пресъздадоха в живописния инзовски парк неотразимата красота, богатство и многообразие на автентичните пролетни български традиции, обичаи и обреди, съхранени от самодейците на народните читалища и клубовете на пенсионера.
На сцената едни след други се надпява и надиграваха участници от селата на община „Тунджа” и гости от редица други общини, пресъздаваха обичаите Лазаровден, Великден, „Меденик”, „Велики пост – тримирене”. С аплодисменти от хилядите гости, дошли на празника, бяха придружени ревютата на автентични момински, булчински, женски и мъжки костюми от 19-ти и 20-ти, съхранени грижливо в скриновете на предците ни.
Журито – доц. д-р Крум Георгиев – председател на Обществото за фолклор и Ирина Славчева – фолклорист, бяха изключително затруднени в определянето на най-добрите колективи и индивидуални изпълнители.
Класирането в отделните категории е следното:
І Категория „Обичай”:
- специална награда и парична премия – народно читалище „Прогрес”, с. Дражево за обичая „Меденик”;
- І място – читалище „Св. Паисий Хилендарски”, с. Миладиновци – обичай „Лазаруване”;
- ІІ място – читалище „”Зора”, с. Челник – обичай „Велики пост – тримирене”;
- ІІІ място – читалище „Виделина”, с. Кукорева – обичай „Великден”
ІІ Категория „Певчески групи”:
- специална награда и парична премия – фолклорна група „Райна Княгиня” при читалище „Васил Левски”, с Хаджидимитрово
На първо място бяха класирани три певчески групи:
При НЧ „Васил Левски”, с. Победа, НЧ „Стефан Караджа”, с. Стефан Караджово, община Болярово и НЧ „Н. Й. Вапцаров”, с. Генерал Инзово;
- Второто място си поделиха също три певчески групи:
Женска певческа група при НЧ „Мисъл”, с. Овчи кладенец, Група за автентичен фолклор „Росна китка” при клуб на пенсионера, с. Роза и Група за автентичен фолклор „Карапчанка” при НЧ „Просвета”, с. Маломир;
- На трето място журито класира певческа група „Детелина” при НЧ „Отец Паисий”, с. Завой и мъжка певческа група при клуб на пенсионера, с. Овчи кладенец.
ІІІ Категория „Танцови състави” – призьор стана Младежката танцова формация при НЧ „Напредък”, с. Кабиле
ІV категория „Индивидуални изпълнители:
А. ”Солисти – певци”:
І място - Атанас Тодоров Георгиев - с. Стефан Караджово;
ІІ място – Илия Пантелеев – с. Генерал Инзово;
ІІІ място – Марияна Маринова – с. Завой;
ІV място – Бойка Стоянова – с. Роза.
В. „Солисти – инструменталисти”:
І място – гайдарят Младен Сербезов – с. Кукорево
V Категория „Обредни хлябове” – оригиналният и майсторски изработен хляб, представен от с. Хаджидимитрово
VІ Категория „Великденско яйце” – Марина Николова, с. Дражево
Всички колективи получиха от кмета на с. Генерал Инзово – Янка Лилова, красиви великденски подаръци, грамоти и дипломи за съхраняване и пресъздаване на автентичните български традиции.
Приветствие към участници, гости и организатори поднесе кметът на община „Тунджа” Георги Георгиев, който сподели: „Младост, цветя, любов, ново начало – пролет, с това свързваме днешният общински празник. „От Цветница до Гергьовден”.
Празникът споделиха заместник-кметът на общината Станчо Ставрев, общински съветници, кметове на населени места, секретари на читалища, председатели на клубове на пенсионера.
В края на празника се изви дълго хоро, съпроводено с песните на народният певец Георги Костов.

С посланието: „Зад нас е паметта на предците ни, пред нас са очите на децата ни!” завърши вълнуващият общински празник „От Цветница до Гергьовден”, организиран от община „Тунджа”, Кметство – Генерал Инзово и читалище „Н. Й. Вапцаров”, посветен на Деня на общината - 22 април

понеделник, април 11, 2011


През 2007 година излиза от печат първата книга за с.Варвара,озаглавена "Летопис на една действителност- село Варвара". Книгата е издадена по случай 80-годишния юбилей на
народно читалище"Селска пробуда-1927".
Изданието съдържа 138 стр.текстови материал и 34стр. снимков материал.
Съдържанието на книгата представлява една иследователска дейност,свързана с живота
на хората от с.Варвара,с нравите и обичаите,с какво и как са живеели,за какво са разговаряли,с каквои как са се хранили,как са се обличали,женели.
Когато изчезнат и последните живи свидетели на това,което е било, написаното ще остане
за да поддържа връзката между поколенията.

петък, април 08, 2011

Народно читалище"Селска пробуда - 1927" съхранява, пресъздава и разпространявя българския фолклор


Народно читалище"Селска пробуда-1927",с.Варвара е основано през 1927година.Дълъг и интересен е пътят на тази светиня. Веднага след основаването се образува и театрална група.
репетициите са се провеждали в дома на един от участниците в групата,а самото представление е ставало в селската кръчма.Подиумът се е правел от дъските на волските каруци,а за завеса са използвали домашно тъканите черги и пътеки. по-късно представленията са ставали в една от малкото класни стаи на селското училище.
По онова време в селото са учителствували хора от Велико Търново,които са се включвали най-активно в читалищните и училищни мероприятия. Първите театрални декори са изработени през 1932г. под въздействието освен на будните жители,а и на тези отвън.
Това продължава някъде до 1945г.,когато се изгражда първата читалищна сграда с театрален салон и подвижно кино. През 1959 г. започва строежът на един голям и модерен за времето си,така наречен Културен дом.Официалното му откриване става през есента на 1964г. В този нов и просторен дом намира място и читалищната библиотека,която съществува и днес.
През същата 1964г. се основава и многочислен самодеен състав към читалището,който без прекъсване поддържа и е в основата на местните традиции и обичаи.
Репертоарът на колектива е разнообразен - тракийски, родопски, македонски и преди всичко от местни автентични песни, които до момента са събрани около 150.
Не малка част от тях са нотирани и подвързани в сборник.
Многобройни са изявите на певческите ни групи през годините от местен, регионален, национален и международен характер. Доказателство за това са достойно получените дипломи, грамоти и медали - Батак, Копривщица, Велико Търново, Рожен, Пловдив, Пазарджик ,Дорково, Костандово, София, Радуил и др.
Неделима част от самодейния колектив е и кукерският състав, който също има многобройни изяви от национален и международен характер - Попинци, Перник, Широка лъка, Карлово, Ямбол, Сливен, Раковски, Триград и др.
Чудесното двугласно пеене, отпяването, автентичните хора, оригиналните автентични носии и реквизити - всичко това доказва битовата вярност на хората от с.Варвара.
Стремеж за продължаване на възрожденският дух на българската култура, придружена от многобройните песни, разнообразните реквизити,б лагословии и приложно изкуство.
ТОВА Е ТЯ,НАШАТА ХУБОСТ ЗА БЪДНИ ВЕКОВЕ!

ЧИТАЛИЩЕТО – НАЧИН НА УПОТРЕБА


На 21 февруари 2011 г. Кюстендилският окръжен съд е взел решение за вписване в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел на новосъздаденото сдружение с обществено-полезна дейност „Народно читалище „Генерал Георги Тодоров” 2011” в Дупница.
Новина, като новина, но понеже съм от ония, които не могат да приемат роенето на читалища в дадено населено място, а такива е препоръчително и даже задължително да се откриват в села и градове където липсват, а съществуващите трябва да се укрепват, без политическо и друго вмешателство само и единствено за развиване и популяризиране на културните достижения в даденото населено място, се заинтересувах от тази информация.
И тук се натъкнах на нещо, което все още не мога да осъзная.
Всички електронни сайтове от Югозапада тръбят, че в Дупница е създадено Първото военно читалище. На интернет страницата на Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва – СОСЗР полковник от резерва Иван Шопов, председател на Общинската организация на СОСЗР в Дупница обяснява, че в съдебното решение не е записано, че читалището е военно, защото законът не го разрешава, но учредителите обаче, уточни той са запасни офицери и сержанти и техните семейства. Седалището на първото по рода си у нас читалище е в гр. Дупница, ул. „Николаевска” №8, т.е. сградата на Гарнизонния офицерски клуб. Записаната в решението цел, продължава полковник Шопов, е читалището да развива и обогатява културния живот, социалната и образователна дейност в нашия град, да пази обичаите и традициите на българския народ, да разширява знанията на хората и да ги приобщава към ценностите и постиженията на науката, изкуството и културата, да възпитава и утвърждава националното ни самосъзнание и да осигурява достъп до информация.
Председател на Управителния съвет на читалището е подполковник от резерва Стоян Ушатов, а членове са Йорданка Чочова – член на женското дружество, подполковник от резерва Спас Радев – председател на дружеството на СОСЗР в с. Самораново, Иван Николов – от дружество „Сигурност” в Дупница и Илия Близнаков – историк, син на офицер от запаса. Провеителната комисия е в състав генерал-лейтенант от резерва Иван Цеков, подполковник от резерва Спас Говедарски – началник на Гарнизонния офицерски клуб в Дупница и капитан от запаса Спас Златев – председател на дружеството на СОСЗР в с. Бистрица. Новосъздадената културна институция ще насочи усилията към възраждане на културния живот в сферата на патриотичното образование. Това каза подполковник от резерва Стоян Ушатов, който е избран за председател на Управителния съвет на читалището. То ще носи името „Генерал Георги Тодоров" 2011. Ген. Тодоров е бил командир на 7-ма Рилска дивизия.
„Дейността ни ще бъде като на всяко друго читалище, ще организираме чествания на различни исторически събития и дати", коментира Ушатов. Една от първите прояви ще бъде по повод 6 май Деня на храбростта и Българската армия - турнир по стрелба, а на 10 август ще бъде отбелязана годишнина от рождението на ген. Георги Тодоров. Читалището ще се помещава във Военния клуб в Дупница, ще има библиотека, а идеята е да се възстанови и киносалона, за да се пускат документални филми. Друга идея на ръководството на новото читалище е обособяване на Алея на бойната слава, където да бъдат показани експонати на дупнишкия военен гарнизон.
Стоян Ушатов обясни, че създаването на новото читалище е дело на инициативния комитет, който беше сформиран и правеше постъпки в Дупница да бъде създаден Военен музей или постоянна музейна експозиция. да урежда и поддържа библиотека с читалня, фото, фоно, филмо и видеотека, както и електронно-информационна мрежа; развива и подпомага любителското художествено творчество; организира школи, курсове, клубове, празненства, концерти, чествания и младежки дейности; събира и разпространява знания за родния край; създава и съхранява музейни колекции, съгласно Закона за културното наследство, предоставя компютърни и Интернет услуги; разработва и кандидатствува по програми и проекти по наши и международни организации. Разрешава се и допълнителна стопанска дейност, свързана с предмета на основната му дейност. Приходите от нея могат да се използват само за постигане на определените в устава на читалището цели.
Ей богу изведнъж се усетих, че нещо ми става. Пипам челото си да видя дали имам температура.
Коя година сме 1934, 1935, 1936, когато запасните офицери са били кметове, общински съветници и ръководители на други организации, и то по закон. Военния съюз ли управлява? Или сме 2011г., жители на страна членка на Европейския съюз.
Ако е за читалищна дейност то в Дупница читалища бол. Първото в югозападна България, народно читалище „Зора 1858”,Читалище “П.Славейков 1978 г.”, Читалище “П.Яворов 1978 г”, Читалище “Хр.Ботев 1978”, Читалище “Спартак 2006” . Всичките тези читалища работят активно за каузата на културното завитие на нацията. Та патриотичните сили от СОСЗРБ не могат ли да работят заедно с тях. Само запасните военни ли почитат историята на 7 Рилска дивизия и прославения и командир Генерал Тодоров.
С нетърпение очаквам появяването на Самоковско военно читалище, Радомирско военно читалище, Драгоманско военно читалище, Сливнишко, Елховско, Боляровско, Сливенско и това на Н- ския гарнизон. за да не пропусна някое, още повече, че идеята на дупнишките културтрегери „вече предизвика интереса на доста структури на СОСЗР  в страната”. Може би ще намерят и последователи, които ще основат читалища например на българските железничари, на българските авиатори, на продавачите на едро и на дребно, на работещите в чистотата и т.н., и т.н.
Тук, според моето скромно мнение” прозират две неща:
Първо – да се използва получилата гражданственост дума читалище, дума, която кара всеки един българин да се гордее, с произхода си, където и да се намира за неприсъщи на целите и задачите му цели. Та каква работа с младежите биха предложили военните пенсионери, или музикални и езикови школи, или пък развитие на информационни мрежи и Интернет услуги. То ако ставаше със Стани! Мирно! Да, ама не! – както казваше един популярен български журналист.
И второ – келепирецът. Решили, моля ви се, пак според техните признания, че „в редица градове останаха само сградите на бившите ДНА-ата, където по примера на Дупница биха могли да се учредят т.нар. военни читалища.”
А-хаа! Гарнизонните клубове им се приискали, от имотеца парички да падат. Не е луд, този който яде баницата, а този който му я дава.
Колко прави са членовете на Върховния читалищен съвет на Съюза на народните читалища, които от години настояват да се регулира системата за създаване на нови читалища. Това да става там, където е необходимо. Иначе, неправителствени организации, сдружения и др. Създавайте колкото си искате.


Източници: Дарик Кюстендил Отбрана, Информационен портал Dupnica. eu

ТРЕТО ИЗДАНИЕ НА КОНКУРСА ЗА МЛАДИ ПИАНИСТИ „ДИМИТЪР НЕНОВ”

Източник: Дарик Шумен

Снимка: Радка Минчева - Дарик Шумен
Народно читалище „Развитие 1969” Разград съвместно с община Разград и Регионалния исторически музей провеждат за трети пореден път  конкурса за млади пианисти „Димитър Ненов" За пръв път има раздел клавирно дуо - за изпълнение на четири ръце.
Двама първокласници са най-малките участници, а най-големите са абитуриенти. Представени са на школи от София, Русе, Казанлък, Шумен, Провадия, Габрово, Силистра, Берковица, Разград – съобщи за Дарик Шумен директорът на Музикална школа „Илия Бърнев" към читалище „Развитие 1969" Надя Радославова.
Индивидуалните участници са 44, а клавирните дуа - 12.
Разделът клавирни дуа се въвежда за пръв път в този конкурс. Музикантите, които ще свирят на четири ръце, са разделени в две възрастови групи, а индивидуалните изпълнители - в 5.
Изпълняват задължително произведение на Димитър Ненов, произведение крупна форма - соната или вариации и пиеса по избор.
Журито е с председател Евгени Желязков от Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов"-Русе. Изпълненията ще оценяват още: Марияна Начева от Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков" в Плевен и Надя Милева от Обединената школа по изкуствата „Анастас Стоянов" в Шумен.  Наградният фонд е в размер на 2000 лв. Ще се въчат и два специални приза - за най-добро изпълнение на творба на Димитър Ненов и за музикален педагог. Въпреки кризата ще се проведе конкурсът, ще пазим традицията - коментира директорът на дирекция „Култура и туризъм" в община Разград Цветана Бенонова.
Официалното откриване на конкурса е на 08 април в 10,00 ч.  в къща-музей „Димитър Ненов", в 13,15 ч. в зала „Филхармония" започват прослушванията на индивидуалните изпълнители, клавирните дуа са  на 09. април от 11,30 до 13,00 ч. Награждаването и гала-концертът са на 09 април от 17,00 ч.

четвъртък, април 07, 2011

ОТ ЧИТАЛИЩАТА ЗА ЧИТАЛИЩАТА


ТРИ СДРУЖЕНИЯ С ЕДНА ЦЕЛ...

Общи действия на неправителствените организации в Община Раковски

Източник: НЧ „св.св. Кирил и Методий1908г” гр. Раковски

                                  

След обстойно запознаване едни с други и излагане на идеите върху които работи всяко едно сдружение  на 27 март 2011г. беше подписано споразумение за тристранно сътрудничество между НЧ"Св.св.Кирил и Методий-1908г.", Сдружение "Ястреб" и Сдружение "За достоен живот гр.Раковски".

Целта на споразумението е да обедини целите на трите сдружения в едно цяло, така че неправителственият сектор да работи активно за развитие на гражданското общество в града и общината. Срещата по подписване на така предложеното споразумение за сътрудничество продължи около три часа, в които се намериха допирните точки от дейността направителствените  организации, по които може да се реализира партньорство.
 

 Създадоха Общинско читалищно сдружение в Габрово


Общинско читалищно сдружение беше учредено в Габрово по инициатива на Народно читалище „Габрово 2002”. Оторизирани  представители на 13 читалища избраха Управителен съвет, проверителна  комисия и определиха членски внос. За председател на сдружението единодушно беше избран Димитър Ненов от читалище „Извор 1907” в село  Съботковци, който през тази година представи   работната група при разпределението на държавната субсидия.
Основната цел на сдружението е с обединени усилия да се кандидатства по проекти , да се правят концерти, прегледи и фестивали, както и да се обменят художествени състави за годишнини и празненства в отделните читалища. Въпреки че Общинско сдружение 2011 е вече учредено, към него могат да се присъединят всички други читалища, които имат решение на техните настоятелства. Учредяването на общинското читалищно сдружение е продължение на добрите отношения , установили се между читалищата при разпределение на субсидията за дейността им от общината за 2011г., определена съвместно от представители на Общинската администрация и представители на всички читалища съгласно изискванията на ЗНЧ след оценяване на дейността на всяко читалище съгласно приета точкова система.

сряда, април 06, 2011

НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ "РОДОЛЮБИЕ 2009" с ЛОЗЕН общ. ЛЮБИМЕЦ



 

НЧ"Родолюбие2009"с.Лозен е учредено на 16.10.2009 г.То е двигател на инициативи за популяризиране на нематериалното културно наследство на Лозен.С ентусиазъм издирваме,съхраняваме и популяризираме българския фолклор и традиции и най-вече тези на селото ни.Много и разнообразни са инициативите на 25 те участници/от 5 до 75 годишна възраст/през първата година от съществуването на читалище"Родолюбие2009".Трудът на самодейците се демонстрира с участието им в общински,регионални и местни изяви и в национални и международни фолклорни фестивали: 

Общински празник "От Цветница до Великден" 
Национален фестивал " От извора-Труд 2010"
Национален фестивал "Китна Тракия пее и танцува"
Международен фестивал "Дорково 2010"
Коледен фестивал"Песни край Марица - Доситеево 2010"
Участие в празниците на селата от общините Любимец, Свиленград и Харманли

 


    НЧ"Родолюбие2009" се превръща в истинско огнище за съхраняване,обогатяване и предаване на младите на традициите на с.Лозен-събра и уреди етнографска сбирка на носии,предмети и оръдия на труда от миналия век,непознати на младото поколение.То постепенно се превръща в център за развитие на художественото творчество,за усещане магията на словото и песента,средище на празненства и чествания.




    Реализатори на тези идеи са сформираните към читалището групи:
    За изворен фолклор"Диниклийка"
    За стари градски песни "Млади сърца

    Ддетска група"Лозенско звънче"
    За народни обичаи
    Коледарса група.

    ДЕТСТВО МОЕ...
















    Народно читалище "Христо Смирненски-1903" с.Априлово, общ.Попово организира на 5.04.2011г състезание с колела за малчуганите от селото. Когато са във ваканция децата на село се чудят как да си запълнят свободното време. Читалищното ръководство винаги се стремим с различни инициативи да им помогнем да си прекарат по-весело и пълноценно ваканцията. В състезанието децата показаха сръчност,ловкост ,бързина и спортсменски дух. Доказаха ,че могат да управляват  добре своите колела и са готови за излета, който им подготвяме за лятната ваканция с преход от 5 км. до съседно село и среща с връстници. Разбира се, че имаше и награди за отличилите се, а за всички останали  участници - балони и почерпка. 
     Още снимки от събитието от ТУК


    Леман Мюмюнова

    ЧИТАЛИЩНИ НОВИНИ ОТ РОДОПИТЕ

    В деня ня доброволеца Родопа планина ще бъде огласена от звън на чанове


    Представители на 90 читалища от цялата Смолянска област  обсъждаха ролята на читалищата в Европейска година на доброволческите дейности за насърчаване на активна гражданска позиция на 16 март 2011г. по инициатива на Регионалния експертно-консултативен и информационен център ”Читалища” и неговия ръководител Недялка Мачокова. В дискусията взеха участие както читалищни дейци, така и представители от Областния съвет на БЧК-Смолян, Регионалната здравна инспекция, Обединен детски комплекс, Областно управление “Пожарна и аварийна безопасност”, Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и др.
    Сред дискутираните теми бяха нуждите за активиране на доброволческите дейности, както и компетентно управление в областта на финансовата отчетност на читалищата. Представителите на местните читалища и институциите обсъждаха проблемите и добрите практики в насърчаване на доброволчеството. Според Мачокова читалищата се занимават с много и разнообразни инициативи и могат да бъдат от полза на гражданите от различни сфери на обществото.В резултат  на дискусията са приети дългосрочна и краткосрочна стратегии за дейности, в резултат на които да се реализират специфични цели като:
    развитие и обогатяване на културния живот, социалната и образователната дейност;
    поемане на социални ангажименти на читалищата чрез мобилизиране на членовете си и доброволци;
    засилване ролята на читалището като гражданска организация и център за общностно развитие с културни, образователни, информационни, социални и граждански функции и насърчаване на активна гражданска позиция.
     РЕКИЦ „Читалища” Смолян предложи инициативата родопски чанове да зазвънят в цялата планина в Деня на доброволеца – 5 декември”.  По думите на ръководителят на центъра Недялка Мачокова всяко читалище в смолянско може да направи алея на родопската песен или да закачи дузина родопски чанове на автентични геги. Така в определен час на 5 декември, всички могат да разлюлеят чановете и в целите Родопи да зазвънят гласовете на звънците. Всяко читалище може да доразработи идеята в свой собствен стил и да представи нещо по-различно, но в основата нека да са типичните родопски символи. Инициативата е част от идеята за съхраняване на родопите Родопите, защото ще бъде жалко, ако не се  запазят традициите в Орфеевата планина, която дава енергия и сила на всеки, който се докосне до нея и е силна и значима емблема на България.
    Паметта е жива
     
    Двете читалища в смолянския квартал Райково организираха прояви посветени на121 годишнината на Рада Пищалова – райковската халищарка. Настоятелството на НЧ „Балкански просветител – 1871” проведе на 18. март  паметна вечер „Очи гльодали, сорце ткало” с участието на проф. Юлия Огнянова. На 25 март Народно читалище „Орфееви гори – 1870” и Гимназията за приложни изкуства в Смолян откриха изложба „Докосване до четвъртото измерение”.

    вторник, април 05, 2011

    Народно читалище"Селска пробуда-1927" с.Варвара Пазарджишко се присъедини към авторския екип

     
    Приемаме с желание поканата да дадем скромния си принос за популяризиране на читалищния живот. Очаквайте нашите материали за историята и дейността на читалището, за миналото и настоящето на китното ни село, сгушено в полите на Родопа планина.

    ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА ЧИТАЛИЩТНАТА ДЕЙНОСТ В ОБЩИНА ПЕЩЕРА ПРЕЗ 2011 ГОДИНА

    Източник: ОбщинаПещера
    В своята 150-годишна история българското народно читалище  е доказало мястото си на притегателен духовен център, ползващ се с доверие и имащ дълбоки корени в местната култура и традиции. Народните читалища са традиционни самоуправляващи се   културно-просветни сдружения в населените места, които  изпълняват и държавни културно- просветни задачи.
    Основните цели, които стоят пред тях и определят насоките на развитието им, са свързани с:
    -развитие и обогатяване на културния живот, социалната и образователна дейност в населеното място
    -запазване обичаите и традициите на българския народ
    -приобщаване към ценностите и постиженията на науката, изкуството културата
    -възпитаване и утвърждаване на националното самосъзнание
    -осигуряване достъп до информация на гражданите
    СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ:
    Утвърждаване на читалищата в Община Пещера като жизнени и функционални културно-просветни средища с активни културни, информационни, социални и граждански функции.
    За постигане на тези цели читалищата по места извършват   разнообразна дейност, съобразена с потребностите и възможностите на местната общност:
    -уреждане и поддържане на библиотеки и създаване на информационни  услуги
    -развиване и подпомагане на любителското художествено творчество
    -организиране на школи,  курсове, клубове, празненства, концерти, ритуали, чествания и други дейности, насочени към всички възрастови групи
    -събиране и разпространяване на знания за родния край 
    -създаване и съхраняване на етнографски и музейни сбирки
    -извършване на допълнителни дейности подпомагащи изпълнението   на основните функции на читалищата
    С последните промени в Закона за народните читалища им се предоставя възможност за включване на нови функции към периметъра на тяхната основна дейност – реализация на услуги в социалната сфера и изграждането на информационни мрежи за осигуряване широк достъп за информация на всички.
     Осъзнавайки значимостта на институцията и нейната роля за общността,  Община Пещера   успя да съхрани през годините в цялост съществуващата читалищна мрежа. 
     В Община Пещера са съдебно регистрирани общо 3 читалища, и трите са регистрирани в Регистъра на народните читалищата в Министерство на културата. Същите читалища са субсидирани с държавна субсидия за 2011 г. с общата сума от 80 864 лв. Тази сума се получава за 14 бройки субсидирана численост.
    В Община Пещера има около 500 организирани читалищни членове. Във всички читалища има библиотеки, работят активно общо 26 постоянни художествени колективи, клубове и кръжоци  с 300 самодейци,  които имат над 100 читалищни, общински, национални и международни изяви за година.  В субсидираните читалища на Община Пещера има общо 14 щатни и  9  хонорувани бройки.
    Субсидиите за читалищата се разпределят при строго спазване на Закона за народните читалища и изработеният от Министерството на културата и съгласуван с Министерство на финансите и НСОРБ “Механизъм за разпределение на общинската субсидия за читалищата”. А за да бъде този механизъм адаптиран към местните условия и съобразен със спецификата на функциониране на читалищата в нашата община изключително ползотворно е партньорството между Община Пещера и ръководствата на общинските читалища. 
    Въпросът със собствеността на читалищата е решен Всички читалищни сгради са собственост на читалищата. Това е важно условие за стопанисване, поддържане и развитие на читалищната собственост. Ежегодно община Пещера отделя средства за ремонтни дейности на трите читалища. През 2010 - 2011 г. Община Пещера ще е партньор на читалищата по няколко европейски проекта. Така в Общината са създадени прекрасни условия за развитие на читалищната дейност.  През настоящата година по Програма „Глобални библиотеки” читалище” Развитие” изпълни условията и получава  безвъзмездно  от Фондация „Бил и Мелинда Гейтс” 6 компютъра с периферни устройства, лаптоп и  мултимедия.  Във втория етап на програмата  е одобрено и читалище “Зора” с. Радилово и то също ще получи компютри и оборудване. Читалище  „Зора-1903” - с. Радилово, което взе участие в Националния конкурс „АГОРА 2010”, беше отличено за най-интересна читалищна инициатива с приз на Обединена Българска Банка за представяне на събитието „Ден на традиционните продукти – с. Радилово”.   За   сградния фонд все още очакваме финансиране на одобрен от Министерството на регионалното развитие проект „Ремонт и оборудване на Читалище „Развитие” по Оперативна Програма Регионално Развитие 1.1-1 Подкрепа за осигуряване на подходяща и рентабилна образователна, социална и културна инфраструктура, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали . Бюджета на Проекта е  728 162 лв.   А ч-ще “Зора” с. Радилово ще кандидатства с проект по Програма “Красива България” за ремонт на сградата им.                      
    Около 50% от всички мероприятия в Културния календар на Община Пещера за 2010 г. са реализирани от читалищата в Общината. Нещо повече – по всички съвременни насоки за  развитие на читалищното дело у нас, свързани с новите предизвикателства и европейското членство на страната ни, читалище “Развитие” е водещо не само за Общината, но и за България. Сериозни усилия в тази насока полагат и селските читалища, които също работят по тези насоки и имат вече конкретни постижения. Това показва, че  пещерските читалища са основен и стабилен фактор в развитието на местната култура в частност и като цяло на българската култура . Все повече те се очертават не само като културни центрове, но и като центрове на гражданското общество.  Не малка заслуга за това има и Община Пещера със своята активна читалищна политика.
    Като се има предвид широкия спектър от дейности, които развиват читалищата и приноса им за обогатяване на  цялостния културен живот, Общината ще  продължи да ги подкрепя, с цел изграждане на ефективна институционална мрежа с устойчив характер  
    Ще продължи оказването на експертна методическа помощ по места относно
    финансирането, автономността и прилагането на нормативните документи, регламентиращи модернизирането и укрепването на читалищната дейност. Това е удачно намерена форма и успешен модел на взаимодействие между администрацията и читалищните ръководства по места, независимо, че те са самоуправляващи се граждански сдружения.
    Ще  продължи диалогът за поддържане на добри взаимоотношения между читалищата, културните и образователни институти, местните власти, неправителствените организации и бизнеса по места за реализиране на съвместни програми и проекти за постигане на общите цели. Новите взаимоотношения между читалищата и останалите партньори създават условия за тяхната по-голяма самостоятелност и автономност.
    ЧИТАЛИЩНАТА БИБЛИОТЕКА – СЪВРЕМЕНЕН ОБЩЕСТВЕН ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР, ПОЛЕЗЕН ПАРТНЬОР И ЕФЕКТИВЕН УЧАСТНИК В ПРОЦЕСИТЕ НА ИНФОРМАЦИОННОТО ОСИГУРЯВАНЕ НА ГРАЖДАНИТЕ ОТ ОБЩИНАТА
    За превръщането на читалищните библиотеки в развити културно-информационни центрове, отговарящи на съвременните потребности на гражданите от широка  информация,  е необходимо усилията по места да бъдат насочени към:
    -обновяване и обогатяване на библиотечните фондове с нови книги чрез разработване на съответните проекти от читалищните настоятелства и участия в обявените сесии и програми от Министерството на културата. Община Пещера ще потърси възможност да подкрепи читалищата.
    -подпомагане на читалища, които кандидатстват по програма „Българската библиотека - място за четене и информация”
    -организиране и опазване на библиотечните фондове съгласно действащата нормативна уредба
    -изграждане на Дигитален център за цифровизация на писменото културно наследство на Пещера, като основен бенефициент е най-голямата читалищна библиотека  на ч-ще “Развитие”
    -задълбочена работа за популяризиране на книгата и четенето, разширяване на инициативата „Четяща България”  сред всички библиотеки от  общината
    -поетапно въвеждане на автоматизацията на библиотечните процеси в читалищните библиотеки
    -участие във втория етап на програмата „Глобални библиотеки” и включване на      читалищните библиотеки в селата. Целта на  програмата е да бъде улеснен достъпът до информация и услуги чрез Интернет  за гражданите, осигурявайки им в тези библиотеки безплатно ползване на информационно-комуникационни технологии и оборудване и Интернет. Община Пещера партнира при реализацията на проекта.
    -Библиотечно – информационно обслужване и  въвеждане  на съвременни технологии /по възможност/
    -Превръщане на библиотеката при ч-ще “Развитие” в обществена библиотека.
    ОСЪВРЕМЕНЯВАНЕ НА ЧИТАЛИЩНИТЕ ДЕЙНОСТИ И УСЛУГИ ЧРЕЗ ОБУЧЕНИЕ НА ХОРАТА ОТ ВСИЧКИ ВЪЗРАСТИ С ЦЕЛ РАЗВИТИЕ НА ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО.  ЧИТАЛИЩЕТО – МЯСТО ЗА УЧЕНЕ ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ЖИВОТ
    Съществена част от дейността на читалищата е грижата за разширяване и  развитие на любителското художествено творчество. Читалището се явява като най-естествения мост между миналото и съвремието и ролята му при създаването, укрепването и възпроизвеждането на традициите и културата по места е незаменима. Основните цели и задачи в тази насока са:
    -опазване на фолклора и традиционното народно богатство и създаване на условия и възможности за тяхното развитие  и популяризиране чрез включването им в програмите за културния туризъм 
    -целенасочена работа по възстановяване на празнично-обредния календар и местните традиции и обичаи
    -мултиплициране модела на новосъздадените тематични празници в общината – Ден на традиционните продукти, , Ден на пещерския зелник, Ден на лозаря – Трифон Зарезан и др., реализирани  от кметствата по места с активното участие на читалището
    -издирване и създаване на етнографски сбирки по места с цел съхраняване запазените образци и популяризиране историята на родния край / с. Радилово и с.Кап.Димитриево./
    -поддържане на утвърдените форми в любителското художествено творчество и създаване на нови;  ангажирано участие в общинските конкурси, празници и др. прояви. Съществуващите формации, групи,  клубове по интереси и др. по същество са много важен елемент в сферата на допълващото образование и в тях участват стотици хора
    -специално внимание и подкрепа на младите дарования; осъществяване на местни творчески проекти и инициативи със заинтересованите институции относно културното възпитание на децата, учащите се и младите хора и стимулиране на творческите им възможности /музика, фолклор, традиционни изкуства, танц, краезнание, литература и др./
    -разширяване на художествено-творческото направление
    Община Пещера ще подпомага добрите инициативи на читалищните формации за участието им в различни местни, национални и международни прояви. Тя инициира  културни форуми, включени в Културния календар на Общината, в които те са  както организатори, така и участници:
    МОДЕРНИЗИРАНЕ И УКРЕПВАНЕ НА ЧИТАЛИЩАТА КАТО САМОУПРАВЛЯВАЩИ СЕ ОРГАНИЗАЦИИ И ПРЕВРЪЩАНЕТО ИМ В ЦЕНТЪР ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩНОСТТА ПО МЕСТА
    В тази връзка читалищата е необходимо да  насочат вниманието и усилията си към:
    -разширяване на социалния обхват на целевите групи, с които работят
    -задоволяване на реални обществени потребности чрез активното включване  на читалищните настоятелства   в разработването на целеви проекти
     През 2010 г. и трите читалища от общината представиха проекти за допълваща целева субсидия от Министерството на културата, с цел подпомогне на своята дейност, но такава получиха само ч-ще “С.Румянцев” с.К.Димитриево. Общината е надежден партньор и подпомага усилията им в тази насока.  По инерция читалищата остават силно свързани с държавната инициатива и поддръжка и продължават да разчитат в голяма степен на държавната и общинска субсидия,  а трябва да се насочат и към други алтернативни източници на финансиране
    -развитие на съвременната  материална база, ползвана за читалищни нужди 
     Читалищата в Община Пещера извършват своята дейност в собствена материална база.  Съобразно възможностите на бюджета всяка година Общината осигурява средства за извършване на неотложни ремонтни дейности. Самите читалища по места кандидатстват с проекти за допълваща субсидия за ремонти пред Министерството на културата, с което успяват частично да разрешат проблемите с материалната си база. Тъй като в голямата си част предоставените им сгради са амортизирани и неподдържани в годините, това естествено се отразява на качеството на извършваните от читалищата дейности и услуги, а също води и  до налагане на санкции от страна на проверяващите органи за безопасността и  условията на труд. Това важи особено за селските читалища и в частност най-много за с.Радилово.
    -повишаване на квалификацията и уменията на кадрите в читалищата 
    Превръщането на читалищата в съвременни информационни и културни средища налага да се търсят и привличат за работа в тях млади, компетентни и квалифицирани кадри. 
    Читалищата в Община Пещера имат различна вътрешна структура, различни са по големина и обхват и имат различна творческа специфика. Естествено е да има какво да се желае, но при всички има изразен стремеж да се утвърждават като културни средища, които   дават възможност за по- широко участие на всички слоеве от населението в процеса на художественото творчеството. 
    Успешната мисия на  читалището като институция се предопределя от волята за обединяване усилията на цялата общност, в това число и на кметствата по места. Читалището е готовият елемент на гражданското общество и  има огромен потенциал да насърчава и ускорява текущите промени в обществото и да партнира при осъществяването на местни и регионални инициативи. Предоставените от държавата и общината средства за развитие на читалищата ги задължава да отговарят на новите потребности и изисквания.   Симбиозата между читалището и общността е ключът към възпроизвеждането на онези културни, социални и морални ценности на българското общество, които единствени могат да гарантират съхранение на идентичността му и успешното му интегриране в глобалното общество. 
    Тази програма е стъпка в осъществяването на насоките за превръщането на читалищата в модерни, многопрофилни и многоцелеви центрове за култура и образование на територията на община Пещера. Постигането на поставените цели и задачи в Програмата за развитие на читалищната дейност в Община Пещера през 2011г. изисква да се обединят усилията и ресурсите на всички страни, участващи в нейната реализация.

    ДЕЙНОСТИ. КАЛЕНДАРЕНИ  ПЛАНОВЕ
    Народно читалище “Развитие – 1873” гр.Пещера
     
       Дата
    Мероприятие

       януари

     1
    6
    Богоявленски концерт на плевенската филхармония

     2
    8
    Водици – Бабина молитва за безгрижно детство


    февруари

     3
    1
    Трифонска среща” – Дегустация на вина на местни винари

     4
    14
    „Златна сватба ”- празник на брачните двойки 50 г. юбилей


        март

     5
           01
    Ден на самодееца

     6
           03
    Национален празник на България

     7
           25
    Благовещение

     8
           26
    „Сълзи в очите , звезди в косите” – 155 г. Български театър

     9
           27
    Международен ден на театъра:
     Ирландски колоси на драматургията:
    - 155 г. от рождението на Бърнард Щоу
    - 155 г. от рождението на Оскар Уайлд

        април

    10
           01
    Международен ден на хумора и на шегата
    155 г. от рождението на Стоян Михайловски

    11
         2-23
    Маратон на четенето

    12
           02
    Международен ден на детската книга 
    Празнично приемане на първолаци за нови читатели в ДО

    13
    04
    125 г. от рождението на Ран Босилек
    14
    06
    185 г. от рождението на Карло Голди
    15
    08
    225 г. от рождението на Вилхелм Грим
    16
    11-23
    Национална кампания  - Четяща България
    17
            11-13
    120 г. от рождението на Агата Кристи
    Среща с филмираните и творби

    18
           14-15
    Старият бащин дом
    съвместно честване с регионална библиотека „Стилиян Чилингиров”
    на 130 г. от рождението на Стилиян Чилингиров

    19
            18
    „Български хроники”
    Среща разговор с автора юбиляр Стефан Цанев / 75 г./  
                               
    20
         19-21
    „Бунтовно знаме” – Читалищни инициативи по повод 135 г. Априлско въстание, 155 г. от рождението на Райна Княгиня и 160 г. от рождението на Тодор Каблешков – Апостол на ІV Революционен окръг

    21
            23
    Световен ден на книгата –
    средношколско състезание „В света на книгите”           
                            
    22
            25
    Рождественски концерт


          май

    23
            06
    Ден на Пещера  /по специална програма/

    24
            09
    Ден на Европа –
     Младежта за  „Диалог и взаимно разбирателство”

    25
       11- 24
    Национална кампания - Библиотечна седмица:

    26
            11
    Ден на библиотекаря
    Връчване на Националната литературна награда „Спас Зафиров”

    27
           12-20
    Дни на българското книгоиздаване / съвместно с ПУ „Паисий Хилендарски и СБП /
    -  Яков Крайков първият български печатар работил в най-голямата славянска печатница основана преди 445 г.
    -  360 г. от издаването на „Абагар” – първата българска печатна книга
    -  270 г. от издаването на първата българска книга със светско съдържание „Стематография”
    -          
    28

    1185 г. от рождението на Св. Константин – Кирил Философ

    29
           22
    65 г. ЮНЕСКО

    30
           23
    Българските читалища – 155 г. – светилници на духовността

    31
           24
    Ден на славянската писменост и българската просвета и
    култура - Празничен концерт


          юни

    32
    1
    Международен ден на детето – детско шоу
    Чичо Стоян е бил бебе преди 145 г.


    Юли

    33
    27
    Св. Седмочисленици – 1125 г. славянска писменост в България

    34
    30
    Участие в традиционния летен събор на Св. Константин


      Септември

    35
            17
    „Вяра, Надежда , Любов „ - Ден на добродетелта

    36
            21
    Международен ден на мира

    37
            22
    Ден на независимостта на България
    150 г. от рождението на Цар Фердинанд



    Октомври

    38
    01
    Ден на българската поезия
    Поетична вечер със стиховете на Дора Габе 
    по повод 125 г. от рождението и.

    39
    1 - 05
    Музикални вечери:
    Международен ден на музиката
    100 г. от смъртта на Джузепе Верди
    140 г. от рождението на Панайот Пипков
    170 г. от рождението на Антонин Дворжак
    200 г. от рождението на Ферец Лист
    220 г. от рождението на Волфган Амадеус Моцарт
    40
    18
    Ден на българския художник

    41
    18-30
    115 г. Българско рисувално училище:
    Изложба 115 г. Национална художествена академия
    Изложба 110 г. от рождението на Александър Жендов
    Изложба 110 г. от рождението на Илия Бежков
    Изложба 115 г. от рождението на Цанко Лавренов
    Изложба 155 г. от рождението на Иван Мърквичка

    42
    27-29
    Национален пленер на детската рисунка „Пещера – 2011”


    Ноември

    43
    01
    Ден на народните будители

    44
    16
    Ден на толерантността


    Декември

    45
    03
    Ден на хората с увреждания

    46
    25-30
    Коледни и новогодишни празници /по специална програма/


    Народно читалище “Зора – 1903”  с.Радилово.
    19.01.
    Програма по повод Освобождението на с. Радилово и посрещане на руските войски -рецитал

    21.01.
    Обичай „Бабин ден”
    14.02.
    Концерт послучай „Трифон Зарезан”
    19.02.
    Програма по повод Обесването на Васил Левски
    02.03.
    Изложба по повод Националния празник
    03.03
    Концерт по повод Националния празник
    16.04
    Лазарски обичай
    20-24
    Маратон на четенето и седмица на книгата
    05.05.
    Изложба по повод празника на селото
    05.05.
    Програма посветена на участието на Радилово в Априлското въстание
    05.05
    Отворени врати на музейна сбирка по повод Априлското въстание
    06.05
    Концерт по повод празника на селото
    11.05.
    Програма посветена на Алеко Константинов
    18.05.
    Отворени врати на музейна сбирка по повод Международния ден на музеите
    24.05.
    Концерт посветен на Ден на славянската писменост и култура
    01.06.
    Куклена пиеса по повод Ден на детето
    02.06.
    Програма посветена на Ден на Ботев и загиналите във войните
    13.06
    Програма за „Свети дух”, почитане паметта на загиналите във войните радиловци

    Участия в международни, национални и регионални фолклорни фестивали

    Изучаване на биоразнообразието на местностите включени в ЗЗ”Бесапарски ридове”
    06.09.
    Програма посветена на Съединението на България
    22.09.
    Национален фестивал”Ден на традиционните продукти Радилово 2011”
    01.11.
    Изложба по повод Ден на народните будители
    01.11.
    Програма послучай Ден на народните будители
    12.11.
    Литературно четене по повод Яворови дни и среща с местни писатели




    23.12.
    Коледен концерт
    24.12.
    Коледарски обичай
    25.12.
    Посрещане на Дядо Коледа – куклена пиеса

    Народно читалище “С.Румянцев – 1909” с.К.Димитриево

       ЯНУАРИ
    06.01. -  Обредно  къпане .Богоявление –хвърляне на кръста Водосвет – съвместно с Църковното настоятелство
    21.01. Бабинден в Капитан Димитриево – развлекателна вечер
      ФЕВРУАРИ
     14. 02. - Концерт на читалищни състави за Трифон Зарезан и народно веселие съвместно с кметство
    Капитан Димитриево.
     18. 02.- Възпоменание за Васил Левски.


          МАРТ
    01.03. – Тържество, посветено на Деня на любителското творчество /коктейл и връчване на награда  “Самодеец на годината”/Празник на читалището.
    01.03. – Конкурс за изработване на мартеници.
    03.  03. - Тържествен концерт за Националния празник на България, съвместно с ЦДГ „Еделвайс”.
    07.03. - Конкурс за рецитиране на стихове, посветени на майката.
    08.03.- Концерт, посветен на празника на жената с участието на читалищни състави, съвместно с Клуб  „Сърцати жени „.

        АПРИЛ
    ...04. – Великденски  концерт с участието на  читалищни състави.   
    15 – 22.04. – Маратон на четенето в библиотеката и мероприятия посветени на детската книга.
    30.04.  Митинг –Концерт „ Прослава на Априлци „ съвместно с кметството.

       МАЙ
    09.05. – Мероприятия  посветени на Деня на Европа, съвместно с ЦДГ „Еделвайс”и Клуб”Сърцати жени”.
    11.05. – Литературно четене.    
    24.05. – Концерт послучай Деня  на българската просвета и култура, съвместно с ЦДГ”Еделвайс”.


    ЮНИ
        01.06.-Детски празник,послучай Международния ден за защита на децата.
       02.06.- Възпоменание за Христо Ботев и загиналите за свободата на България.
       24.06.- Еньов ден-обредно събиране на билки,съвместно с членовете на Клуб „Здраве”.

    ЮЛИ
       07.07.- Събора на църквата „Св.Неделя-велико мъченица”съвместно с църковното настоятелство и кметство с.Кап.Димитриево.
       07.07.- Мини състезание по колоездене съвместно с
    ЦДГ „Еделвайс”-с.Кап.Димитриево.
               -Рисунка на асфалт.
    АВГУСТ
              
              -Участие в Международния фолклорен фестивл –с.Дорково.
    СЕПТЕМВРИ
             -Честване на 06.09. -Деня на Съединението на България.       
            -Честване на 22.09.-Деня на независимостта на България.

    ОКТОМВРИ
       01.10.-Ден на поезията /среща с поет/
                -Откриване на творческия сезон
                -Тържество по случай Международния ден на възрастните хора.      
    НОЕМВРИ
       01.11.- Концерт,по случай Деня на народните будители.
       21.11.-Ден на християнското семейство-пресъздаване на традиции и обичаи запазени до днес.

    ДЕКЕМВРИ
       03.12.-Ден на инвалидите,съвместно с дружество „Надежда,Вяра и Любов”с.Кап.Димитриево.
       Коледни и новогодишни празници.